בואו נלמד לעוף

מה ילדים הכי רוצים להיות? עשר שנים של עבודה עם ילדים הראו לי שילדים רוצים להיות גיבורים. לשחק בלהציל אחד את השני היה המשחק האהוב עליהם ויום אחד החלטתי לנסות להשתמש בו לטובתם. 

התחלנו לדבר במפגשים ביחד על מה זה אומר להיות גיבור. הם תמיד צעקו: להציל אנשים!!! והייתי מגיבה: נכון, גיבורים הם אנשים שרוצים לעזור!!! גיבורים הם אנשים שמתגברים.  גיבורים מנסים עד שמצליחים. גיבורים הם חברים טובים.  גיבורים מסתדרים ומנצחים!!!

לאט לאט הם גילו שלשחק בלהיות כבאי ושוטר, לעזור לחבר, לילד קטן יותר, היה מהנה ביותר. כבוד מיוחד היה שמור בכיתה לגיבורים שהיו חברים טובים ועבדו בשיתוף פעולה. יחד דיברנו הרבה על החיים, על משפחה, על איך להיות אנשים. לעבוד עם ילדים זו זכות גדולה. לא בטוחה מי למד ונהנה יותר, אני או הם. 

בכל זאת, במוחי תמיד הציקה המחשבה, איך מסוכריות של חן וצבעוניות , יוצאים בסוף בני אדם כמונו? לאיפה נעלמת כל חכמת הלב. הרי אנחנו לא גדלים להיות גיבורים ואם נודה על האמת, לא אנשים כאלה טובים. בטח שלא טובים אחד לשני והאושר רחוק… מה קורה לנו בדרך? 

מודה, עד היום אני דואגת לילדים שזכיתי לאהוב. 

כמובן , התהליך ידוע. ככל שגדלים הסביבה מתרחבת ומתחילים לספוג הרבה יותר רשמים וערכים כפי שהם בפועל בחברה ולא את אלה שרושמים על לוח. להסתכל על הילדים ועל האנשים שהם מתפתחים להיות, זה להבין את מצב החברה בצורה הכי צלולה וברורה. זה לא הם, זה אנחנו, כולנו. החברה האנושית, יחסים בין אנשים, בנויים על כמה אפשר לקחת, להשתמש ולנצל אחד את השני. זהו מצב חולה ומעוות ולכן בוודאי שערכים של אהבת אדם ונתינה הם דברים מבוזים, סיסמאות לילדים או לבחירות. אין להם ערך או כבוד בחברה והאנשים שצומחים מהם בהתאם. 

מה אנחנו עושים בזה? אנחנו חוטאים לעצמנו ולילדינו. חיים בעולם מלא בעוול וחוסר צדק, מאבק יומיומי אינסופי. זה לא עובד!!! תסתכלו מסביב – מערכות חיינו מתפרקות והאנשים אומללים. 

האמת היא שאין דבר החשוב יותר מטיב הקשרים בין בני האדם. היחסים בינינו הם שקובעים את מצב העולם בפועל! לא הטכנולוגיה או הצבא, הכסף או הקריירה. לסדר את העולם משמעו לסדר את היחסים בין בני האדם.

אני חושבת שהקורונה וכל המשתמע ממנה מזרזים לנו הרבה תהליכים שבסופם נגדיר מחדש את יסודות חיינו ונחיה לפי מה שהילדים שלנו יודעים מלידה- פסגת חיינו , מימושנו ואושרנו הם בלמצוא דרכים לשרת את החברה ולעשות טוב לאנשים סביבנו. לחיות ביחד בביטחון ושמחה.  זו הקריירה האמיתית. ללמוד להיות בני אדם זו הגבורה.