חוגים לילדים, מה באמת חסר להם

בתקופת הקורונה הכל עצר, יש שיגידו השפיות חזרה, המרדף נעצר. כיום אט אט אנחנו חוזרים למציאות קצת אחרת, לצד הקורונה, הילדים חוזרים לבית ספר, החוגים חוזרים. 

החזרה לחוגים משמחת מאוד את הילדים ואותנו, ההורים. אולי מה שמשמח אותנו זה שהילדים שלנו מוציאים את הראש מהמסכים ועוסקים בפעילות אחרת, גופנית, מוטורית, שכלית, פעילות שיכולה לתרום להם בהמשך הדרך.

במאמר קצר זה ננסה לעמוד על נושא החוגים לילדים  – מה באמת חסר להם. מספר מילים שיעזרו לנו בהמשך הדיון, בנושא חשיבות הסביבה. הסביבה שבה אנו נמצאים משפיעה עלינו בין אם אנחנו מודעים לכך או לאו, הסביבה קובעת איך אנחנו נתלבש, צורת חשיבה, הרצונות שלנו, למעשה כמעט הכל. כאשר מדברים על סביבה הכוונה היא לכל גורם או אמצעי המשפיע עלינו, כגון חברה, אמצעי תקשורת, ספרים, מורים, חוגים וכו'. בעל הסולם, במאמר החירות שהשפיע עלי עמוקות מציין כי "המתאמץ בימי חייו, ובוחר בכל פעם בסביבה טובה יותר, הרי הוא ראוי לשֶבח ולשכר" .

בחירת הסביבה קובעת את האדם שנרצה להיות. ספורטאי מוכשר יבחר סביבת ספורטאים בה יוכל להתפתח, מדען צעיר יבחר סביבה של מדענים שיוכלו לגרום לו לחקור, להיחשף למגוון תחומים וכו'. 

בחזרה לחוגים. חשוב שאנחנו, ההורים, נהיה מודעים לבחירת הסביבה בכלל ובחירת חוגים בפרט של ילדנו, ונחשוף אותם, בהיותם האנשים היקרים לנו מכל, לסביבה או סביבות שישפיעו עליהם בצורה חיובית (כל עוד יש לנו שליטה על כך) ולא לסביבה עוינת שתקטין ותגביל אותם.

חשוב מאוד להבין את רצון הילד, מה מתאים לו והאם החוג (הסביבה) מסקרנת אותו, האם יש לו נטייה לכך ופחות לנסות לכפות עליו את רצוננו אלא יותר להבין את רצונו. לאחר שבחרנו חוג, שגם לילד יש רצון אליו, וגם אנחנו ההורים מאמינים שהוא ישפיע עליו לטובה, אנחנו צריכים ללוות את הילד, לתמוך בו, לבדוק האם הרצון ללכת לחוג גדל או אולי קטן, להבין למה, להתעניין, לדבר כך שלילדנו יהיה נוח לספר לנו את רגשותיו ורצונותיו. מומלץ מדי פרק זמן לדגום את הבחירה שלנו האם הסביבה שבחרנו ביחד היא טובה ואם לא, לתקן.