מזג האוויר השתגע – יש מה לעשות ?

מי שגר כמונו במזרח התיכון בעצם חווה רק סוג אחד של מזג אוויר: קיץ. בינואר ופברואר יש הפוגה קלה אבל בכל שאר השנה מזג האוויר יציב ואפשר לתאר אותו במילה אחת – חם. קצת פחות חם לפעמים, חמסינים חמים מאד בזמנים אחרים, אבל יש איזה שהיא יציבות במצב וחוץ מהשפיות שלנו, האזרחים, אין בעצם סכנת חיים בגלל מזג האוויר.

אבל באזורים אחרים בעולם המצב קצת פחות יציב ולפעמים הרבה יותר מסוכן. למשל, אזור שיקגו בארה"ב עבר בחודש ינואר 2019 תקופה של קור קיצוני, היה יום אחד שבו הטמפרטורה בשיקגו הייתה יותר נמוכה מאשר באנטרקטיקה. זה לא נתפס אצל מי שגר בין נתניה לגדרה, אבל טמפרטורה כזו גורמת לכוויית קור תוך 5 דקות ובמידה והנחת יד חשופה על מתכת, נניח מעקה, היד נדבקת למתכת. עכשיו תחשבו איך לוקחים ילד קטן לחוג, מניעים את הרכב ועוד פעולות שאנחנו לוקחים כמובנים מאליהם.

עשן סמיך מהשרפות שמתחוללות באוסטרליה כיסה את סידני

קחו למשל את הוואי, מה עולה לכם בראש ? חופים קסומים, ישיבה על כיסא על המים, בירה ביד. רק תוודאו שאין באופק אירוע של מזג אוויר שנקרא KONA כי אז מה שתקבלו זה ציקלון עם רוח במהירות 250 קמ"ש וגם קצת פתיתי שלג. גם גולש הרוח הטוב ביותר שם את הגלשן שלו עמוק במחסן במזג אוויר כזה, מתוך תקווה שהמחסן עדיין יעמוד בגינה כאשר הציקלון חלף.

נניח שבחודש יולי האחרון רציתם לשבת בנחת על שפת נהר המיסיסיפי, עם או בלי בירה ביד, הייתם בבעיה רצינית למצוא את שפת הנהר בגלל שיטפונות מאד רציניים בכל אזור הדלתא של הנהר. הרבה מאד אנשים היו במצב הרבה יותר רציני מאשר להחליט איפה כרגע שפת הנהר אלה יותר שאלות כמו לאן בדיוק שט הבית שלי ואיפה הקאדילק שלי.

וגם לגור באוסטרליה זה לא רק ללטף קואלות. שרפות עונתיות התגברו מאד בשנים האחרונות ופגעו קשה באזורים מאוכלסים וגם בטבע. אש בשרפה כזו יכולה להשיג רכב נוסע, הרכב נוסע לאורך כביש והאש רצה ישר בכיוון הרוח במהירות שלפעמים עולה על 100 קמ"ש. התושבים באזורים כאלה כבר מתורגלים ואף אחד לא מנסה לברוח אלא פועלים לפי נוהל השרפה: תופסים תיק שנארז מראש נכנסים למחסה תת-קרקעי, הרבה פעמים כאשר יוצאים מהמחסה כל היישוב נעלם בשרפה.

מה ניתן לעשות ? בעצם לא הרבה מעבר לזה שצריך לכבד את כוחות הטבע ולשמור על מרחק מאזורים שידוע שהם מסוכנים. שימרו על עצמכם !